Szafa z drzwiami przesuwanymi czy bez?

Pojemne, zabudowane szafy to meble spotykane dziś nie tylko w sypialni. Odgrywają bardzo ważną rolę w każdym domu, ponieważ w ogromnym stopniu ułatwiają zachowanie porządku we wnętrzach oraz ich dobrą organizację. Właśnie dlatego pakowne szafy zajmujące wnęki lub całe ściany coraz to częściej zastępują obecnie klasyczne modele wolnostojące, które mimo swojej atrakcyjności, są jednak rozwiązaniem o wiele mniej praktycznym. Jaką jednak szafę powinniśmy wybrać – z drzwiami przesuwanymi czy bez?

Zalety pakownej szafy we wnętrzach

Szafy stały się naszymi ulubionymi meblami, bez których wielu nie wyobraża sobie dziś aranżacji wnętrza. Kiedyś spotykano się z nimi głównie w sypialni i pokoju dziecka, a także w przedpokoju, gdzie przybierały postać niewielkiej garderoby. Obecnie szafy znajdziemy nawet w salonach i biurach, na co pozwala ich nowa, udoskonalona forma. Pojemne, wysokie i szerokie szafy na wymiar lub modułowe to meble do każdego wnętrza. Ich poszukiwania warto rozpocząć w internetowym sklepie meblowym. Możliwość nadania im indywidualnego charakteru sprawia, że niebywale łatwo dopasujemy je do dowolnej przestrzeni, w której będą prezentować się doskonale!

Nowe rodzaje szaf dają nam ponadto o wiele większe możliwości w zakresie ich zagospodarowania. Nie są to szafy jedynie na ubrania, bieliznę i tekstylia. W ich wnętrzach możemy przechowywać także dziecięce zabawki, domowy sprzęt sportowy, biżuterię, obuwie, czy wszelkie artykuły gospodarstwa domowego. Mopy, ścierki, odkurzacze, środki czystości. Im większą przestrzenią dysponujemy, tym też możemy pozwolić sobie na większą i bardziej pojemną szafę. To z kolei przyczyni się do tego, że łatwiej będzie nam utrzymać porządek w pokojach, ponieważ większość problematycznych rzeczy ukryjemy właśnie w szafie.

Jakie drzwi do szafy wybrać?

Dwie najważniejsze właściwości każdej szafy to jej wymiary (szerokość, wysokość i głębokość) oraz sposób rozmieszczenia znajdujących się we wnętrzu półek, szuflad i drążków. Jest jednak jeszcze jedna kwestia – drzwi. I to na nich skupimy teraz naszą uwagę!

Drzwi przesuwane do szafy

Przesuwane drzwi do szafy są rekomendowane przede wszystkim w pomieszczeniach małych i wąskich. Dlaczego? Ponieważ do ich otwarcia nie potrzebujemy dodatkowej przestrzeni, którą musimy uwzględniać natomiast przy wyborze modelu otwieranego w standardowy sposób. Jeżeli więc nie chcemy tracić dodatkowo na przestronności i komforcie i tak niewielkiego już pokoju, drzwi przesuwane będą idealnym wyborem. Oczywiście z równie dużym powodzeniem możemy zastosować je także w standardowych, przestronnych wnętrzach.

Drzwi przesuwane to również drzwi o wysokich walorach estetycznych. Mogą nadać naszej aranżacji bardziej nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Ze względu na to, że są one w stanie objąć o wiele większą powierzchnię, często pokrywa się je zewnętrznym lustrem.

O czym powinniśmy jednak pamiętać, wybierając szafę z drzwiami przesuwanymi? Tego rodzaju system otwierania nie pozwoli nam na jednoczesny dostęp do każdej części szafy. Jeżeli więc np. mamy w zwyczaju wychodzić z małżonkiem/-ą do pracy o tej samej porze, poranne kompletowanie ubrań może czasami okazać się uciążliwe. Z drugiej jednak strony, otwarcie jednego, dużego segmentu zapewni nam przejrzysty, dobry wgląd do wszystkich znajdujących się tam rzeczy.

Drzwi standardowe do szafy

Szafy z drzwiami uchylanymi to klasyczne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy nie ogranicza nas metraż. Taki system nie będzie natomiast wygodny w niewielkich pokojach, ponieważ zabierze nam cenną przestrzeń. Zaletą szaf ze standardowymi drzwiami jest również to, że pozwalają one na swobodny dostęp do przechowywanych tam ubrań każdemu. Uchylenie jednego skrzydła nie uniemożliwia jednoczesnego otwarcia drugiego i/lub trzeciego.