Styl prowansalski, który wziął swój początek w słonecznej, lawendowej Prowansji, to przepiękna mieszanka przytulności, ciepła, sielskości i ponadczasowej elegancji. Jeśli mielibyśmy określić coś jako „klimatyczne”, z pewnością byłby to właśnie styl prowansalski. Idealnym miejscem, aby wprowadzić go do swoich wnętrz, jest tytułowa jadalnia. Dlaczego? Ponieważ to wyjątkowa przestrzeń, w której spędzamy czas razem, z naszymi bliskimi, gromadząc się przy głównym stole. Zarówno od święta, jak i na co dzień.
4 główne wyróżniki stylu prowansalskiego
Jaki jest styl prowansalski? Możemy zdefiniować go przez 4 główne elementy w postaci: kolorów, mebli, dodatków i materiałów. Wiedząc, czym cechuje się ten wystrój, aranżacja jadalni stanie się już tylko formalnością.
Prowansalskie kolory
Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim uwielbiają jasność. To kolejny wystrój, który będzie wymagał z Twojej strony zaprzyjaźnienia się ze śnieżną bielą. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które postrzegają tę barwę jako szpitalną lub zbyt sterylną. W prowansalskich aranżacjach jest także miejsce na ecru, śmietankę, kość słoniową, delikatne beże. Są one jak najbardziej pożądane!
Co poza jasnym tłem? Kolory, jednak również przede wszystkim te delikatne. Należy wspomnieć tu w pierwszej kolejności o pastelach – różu, lawendzie, fiolecie, akcentach jasnej żółci, mięty, czy błękitu. Dzięki nim wnętrza staną się radośniejsze i przytulniejsze!
Prowansalskie meble
Prowansalskie meble to przede wszystkim postarzane meble z litego drewna, najczęściej barwione w macie na biało lub kremowo. Możesz szukać takich w sklepach z wyposażeniem vintage lub w internetowym sklepie meblowym, który oferuje nowe meble stylizowane na określony styl. Ich elementami charakterystycznymi są przeszklenia, ozdobne uchwyty, stylizowane nóżki, frezowania na frontach.
Prowansalskie materiały
Nie jest trudno odgadnąć, że styl prowansalski ceni sobie naturalność, o co powinniśmy zadbać również w prowansalskiej jadalni. Poza drewnem materiałami, które pojawiają się w takich aranżacjach, są także: kamień, biała cegła, ceramika, glina, wiklina, bawełna, wełna, len, szkło. Materiały te stosuje się zarówno do wykańczania powierzchni (m.in. ściany, parapety, schody, podłogi), jak i w roli dodatków.
Prowansalskie dodatki
Szukając dodatków do prowansalskich wnętrz, w tym jadalni, podobnie jak w przypadku mebli, dobrze jest wybierać elementy postarzane. M.in. malowane w pastelach, zdobione ramki na zdjęcia z drewna, wykonane z ceramiki naczynia, w tym osłony na doniczki, wazony, finezyjne zegary stołowe na stylizowanych nóżkach, dekoracyjne tace. Kluczową rolę odgrywają tu także kwiaty (doniczkowe i cięte) oraz prawdziwe, domowe zioła.
Meble do prowansalskiej jadalni
Teraz pora skupić się na samej jadalni! Meblami, których nie powinno zabraknąć w jadalni inspirowanej stylistyką prowansalską, są:
- Stół + krzesła – oczywiście drewniane, najlepiej w odcieniu białym, kremowym lub beżowym, z efektem postarzenia (lub odzyskane ze strychu babci). Meble te powinny posiadać stylowe zdobienia, wykończenia, m.in. w postaci stylizowanych nóżek. Do prowansalskiej jadalni będzie pasował zarówno masywny stół okrągły, jak i kwadratowy, czy prostokątny. Krzesła mogą być natomiast nietapicerowane lub tapicerowane tylko na siedzisku (dobrym wyborem będzie tkanina z florystycznym dekorem).
- Kredens – w prowansalskiej, sielskiej i wiejskiej jadalni nie może zabraknąć kredensu, który wielu osobom może kojarzyć się z kuchnią swoich babć! Kredensy są najczęściej nieco niższe niż współczesne witryny, mają bardziej rozłożystą i rozbudowaną formę, wzbogaconą nierzadko o więcej szafek, szuflad, a nawet otwartych półek.
- Witryna / biblioteczka prowansalska – w prowansalskiej jadalni może pojawić się również zgrabniejsza, elegancka witryna lub biblioteczka, które podobnie jak kredens, będą służyć przechowywaniu zastawy stołowej i tekstyliów, takich jak obrus, serwetki.
Dodatki do prowansalskiej jadalni
Jakie dekoracje sprawdzą się konkretnie w jadalni w stylistyce prowansalskiej? Centralnym punktem tego wnętrza pozostaje stół, a zatem to o jego oprawę warto zadbać w pierwszej kolejności. Na stole w prowansalskiej jadalni powinien znaleźć się obrus, bieżnik lub serwetki – w zależności od preferencji. Mogą być one gładkie lub koronkowe, dziergane. Białe lub w pastelowych kolorach. Ponownie można sięgnąć po motywy kwiatów. Poza tekstyliami dobrym wyborem będzie również wazon z ciętymi kwiatami i ozdobna taca ze świeżymi owocami.
Miejsce na kredensie, witrynie lub parapecie mogą zająć natomiast zapachowe świece i świeczniki, lampiony, ramki na zdjęcia, stare zegary.
Na ścianach powinny zawisnąć z kolei obrazy przedstawiające naturę, krajobrazy (m.in. łąki kwiatów, lawendowe pola, zielone wzgórza) lub oprawione w stylowe ramy lustra.
W roli oświetlenia sprawdzi się wiele propozycji. Mogą być to zarówno eleganckie żyrandole, jak i postarzane klosze, czy bardziej minimalistyczne abażury.
W prowansalskich wnętrzach nie trzeba specjalnie ograniczać się z wyborem dodatków, ponieważ aranżacje te są najczęściej „pełne”. Oczywiście wszystko z zachowaniem dobrego smaku!