Brąz we wnętrzach – z czym łączyć?

Brąz to popularna i lubiana we wnętrzach barwa, choć jego aranżacja nie jest wcale taka łatwa i oczywista. Należy do kolorów neutralnych, wprowadzających spokój, harmonię, porządek i poczucie bezpieczeństwa. Brąz doskonale nadaje się także do ocieplania chłodnych, minimalistycznych aranżacji, w których nie za bardzo pragniemy sięgać po kolory. Z czym łączyć brąz we wnętrzach? Co pasuje do brązu?

Brąz, podobnie jak i każdy inny kolor, występuje w wielu odsłonach. Przeważają w nim jednak przede wszystkim odcienie czerwieni, pomarańczy i żółci. Możemy wybierać spośród brązów ciemnych oraz jasnych. Chłodnych i ciepłych. Soczystych, intensywnych, naturalnych, jak i tych przygaszonych. Brązów w tonacji kasztanowej, mlecznej czekolady, czy miodowej.  Tak duża różnorodność brązów pozwala dlatego wykorzystywać je w wielu aranżacjach.

Aranżacje z brązem w roli głównej

Mówiąc o brązie we wnętrzach, możemy mieć tak naprawdę na myśli kilka rzeczy. Najczęściej są to:

  • brązowe ściany,
  • brązowe meble,
  • brązowa podłoga.

Brąz na ścianach przeważnie występuje w postaci farby, choć czasami natkniemy się także na drewniane panele ścienne oraz imitujące strukturę drewna okleiny. Jest szczególnie popularny jako barwa dominująca we wnętrzach klasycznych, vintage i inspirowanych stylistyką kolonialną. W postaci mocniejszych lub delikatniejszych akcentów możemy dostrzec go z kolei w aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich, czy japandi.

Salon z brązowym narożnikiem, dywanem i ścianą w panelach.

Brązowe meble i podłoga to natomiast przede wszystkim naturalne, prawdziwe drewno o wielu twarzach lub materiały drewnopochodne pokryte przypominającą drewniane usłojenie okleiną. Drewniane meble nie stwarzają żadnych ograniczeń w zakresie ich wykorzystania i kreowania przestrzeni. Spotkamy je we wspomnianych już aranżacjach tradycyjnych, kolonialnych i retro, gdzie drewno często przybiera ciemniejsze odcienie, jak i we wnętrzach nowoczesnych, industrialnych, skandynawskich, boho, czy rustykalnych. Interesują Cię meble klasyczne lub współczesne? Miejsca takie jak internetowy sklep meblowy mają wiele do zaoferowania!

Jaki kolor pasuje do brązu?

Jeśli zastanawiasz się, z czym łączyć brąz we wnętrzach, może być to przede wszystkim:

  • Biel, ecru, śmietanka – stanowią one doskonały kontrast dla brązowych ścian i mebli. Dzięki nim aranżacja nabierze pożądanej lekkości i świeżości. Kolory te będą pasować przede wszystkim do stylistyki nowoczesnej i skandynawskiej, które lubią obecność jasnych barw.
  • Grafit, czerń – brąz tworzy również ciekawą kompozycję z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń i grafit. Jeśli chcesz zdecydować się na taki duet, postaw na jasne odcienie brązu, aby nie przytłoczyć wnętrza i nie pomniejszyć go. Duet brązu i czerni będzie świetnym wyborem do wystroju industrialnego, na przykład w postaci drewnianych mebli i ciemnych ścian. Taka przestrzeń od razu nabierze charakteru!
  • Butelkowa zieleń, granat – innym wariantem ciemniejszych kolorów pasujących do brązu jest elegancki granat i szlachetna, butelkowa zieleń. Taka mieszanka pozwoli Ci na stworzenie wyjątkowej aranżacji! Podobnie jak powyżej, nie łącz granatu i butelkowej zieleni z bardzo ciemnym brązem, a raczej jego średnim lub jasnym odcieniem.
  • Barwy ziemi – brąz, jako jeden z kolorów ziemi, wspaniale prezentuje się z innymi barwami tego typu. Są to w szczególności różne odcienie żółci, zieleni, czerwieni, pomarańczy. Dzięki takiemu zestawieniu wprowadzisz do swojego wnętrza powiew egzotyki.
  • Pudrowy róż – możesz także połączyć brąz z pudrowym różem, na przykład w postaci brązowych ścian i różowego narożnika w salonie lub różowych ścian i brązowych mebli tapicerowanych. Do tego złote dodatki i efekt glamour gwarantowany!

Ciemny brąz w salonie w towarzystwie granatu i żółci.

Jakie materiały pasują do brązu?

Poza różnymi kolorami brąz zestawia się również z różnymi materiałami. Mogą występować one we wnętrzach jako elementy wykończeniowe (np. panele ścienne) lub dekoracyjne.

Ciemny brąz z kamieniem we wnętrzu.

Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim szkło, które znajdzie zastosowanie zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Do brązu pasuje także… drewno! Tutaj jednak zachowaj nieco większą ostrożność, aby nie stworzyć „gryzącej się” kompozycji. Dotyczy to w szczególności drewnianych mebli w połączeniu z drewnianymi dodatkami, czy podłogą. Kolejnym materiałem, który współgra z brązem, jest beton. Świetny do wszystkich nowoczesnych i loftowych przestrzeni. Brąz lubi ponadto naturalne surowce takie jak glina, porcelana, ceramika. Nie bój się jednak łączyć go z bardziej eleganckimi elementami. Złoto, miedź, czy połyskująca czerń pozwolą na stworzenie naprawdę wytwornej, intrygującej aranżacji z klasą!