Gdzie przechowywać kosmetyki i jak zachować pośród nich porządek?

W dbaniu o higienę oraz piękny wygląd pomagają nam stosowane każdego dnia kosmetyki i środki pielęgnacyjne. Mimo że zdecydowanie częściej i w większych ilościach sięgają po nie kobiety, mężczyźni również mają tu swoich ulubieńców. Im więcej różnego rodzaju produktów, tym też jednak trudniej zachować pośród nich porządek. To właśnie kosmetyki są bardzo popularnymi winowajcami bałaganu w naszym domu! Jak w takim razie powinniśmy je przechowywać? Jakie rozwiązania stosować i jakie pomieszczenia będą najlepsze do tego zadania?

Kosmetyki – czy tylko łazienka?

Kosmetyki to pojęcie ogólne. Mogą być to przede wszystkim żele pod prysznic, szampony i odżywki do włosów, peelingi do ciała, czy balsamy odżywcze. To ponadto różnego rodzaju preparaty do twarzy – kremy, maski, olejki, jak i cała gama kosmetyków do makijażu.  Miejscem, w którym wielu z nas przechowuje na stałe praktycznie wszystkie spośród nich, pozostaje łazienka. Jest to dla nas bardzo wygodne, ponieważ to właśnie łazienka stanowi pomieszczenie przeznaczone do codziennej pielęgnacji. W ten sposób mamy zatem wszystkie potrzebne produkty w zasięgu ręki. Czy jednak dobrym rozwiązaniem pozostaje trzymanie w niej absolutnie wszystkiego?

Wątpliwości tych nie powinniśmy mieć w odniesieniu do mydeł, szamponów, żeli pod prysznic oraz innego rodzaju środków do mycia i pielęgnacji ciała. Większą ostrożność należy jednak zachować przy kosmetykach do twarzy – kremach, podkładach, fluidach, pudrach itp. Pamiętajmy, że łazienka jest miejscem narażonym na wilgoć, parę wodną oraz ciągłe wahania temperatury. Nie jest to środowisko przyjazne dla wszystkich kosmetyków. W takich warunkach może bowiem dochodzić do szybszej zmiany ich konsystencji, a nawet właściwości! Zwracajmy dlatego szczególną uwagę na etykiety i to, w jakiej temperaturze producent zaleca przechowywanie konkretnych produktów. W wielu przypadkach lepszym miejscem dla nich może okazać się sypialnia, a dla niektórych… lodówka! W lodówce warto przechowywać lakiery do paznokci, a także domowe maseczki do twarzy, czy peelingi do ciała. Niska temperatura zachowa ich świeżość przez dłuższy czas.

Jak przechowywać kosmetyki w łazience?

Niezależnie od tego, czy mowa o łazience, czy o sypialni, przy dużej liczbie produktów do pielęgnacji łatwo jest doprowadzić do powstania bałaganu. Znajdujące się w każdym kącie kosmetyki mogą niestety potęgować wrażenie nieporządku. Warto zatem wygospodarować na nie stałe miejsce. Środki takie jak szampony i żele do mycia ciała trzyma się najczęściej w kabinie prysznicowej lub na wannie. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie wykańczania mieszkania lub domu, możemy rozważyć zabudowę prysznica, w której półki na kosmetyki zostaną dyskretnie ukryte. W taki sposób, że będą one widoczne tylko od wewnątrz kabiny, a nie już od samego wejścia do łazienki.

W utrzymaniu porządku pomagają także wszelkiego rodzaju organizery.  Ze względu na wilgoć, w łazience o wiele lepiej sprawdzają się metalowe lub plastikowe pudełka i kosze. Możemy przechowywać je w szafkach i szufladach, a także na blacie obok umywalki lub na parapecie. Są one szczególnie przydatne na przybory do mycia zębów oraz chemię – proszki, czy płyny do płukania.

Bardzo ważnym elementem w zachowaniu porządku w łazience są ponadto same meble. Jeśli chcemy, aby nasza łazienka o każdej porze prezentowała się czysto i schludnie, to w nich powinniśmy przechowywać większość kosmetyków. Szafki warto przeznaczyć także przede wszystkim na te preparaty, których nie używamy na co dzień.

Jak przechowywać kosmetyki w sypialni?

Sypialnia jest pomieszczeniem o szczególnym charakterze, dlatego zachowanie w niej porządku to dla wielu bardzo istotna kwestia. Przechowywanie kosmetyków w tym wnętrzu należy zatem zaplanować! Głównym miejscem, w jakim możemy i powinniśmy to robić, jest toaletka. Mebel stworzony właśnie do sypialni. Oferuje je m.in. internetowy sklep meblowy.

Toaletki mogą występować w wielu odsłonach i różnych stylach. Łatwo dopasujemy ją zatem do wystroju naszej sypialni. Toaletka jest najczęściej wyposażona w lustro oraz dodatkowe szuflady. Stanowią one idealne miejsce na różnego rodzaju kosmetyki oraz akcesoria do makijażu, np. pędzle i gąbki. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie pomieścić w nich wszystko. Wtedy też z pomocą przychodzą nam organizery: kosze, stojaki i pudełka, ustawiane na blacie toaletki. Wybierając koszyczki i pudełka do sypialni, mamy nieco większy wybór. Mogą to być artykuły z drewna, materiału, wikliny, porcelany, czy szkła. Eleganckie, modne, które staną się także elementem dekoracyjnym, a nie tylko praktycznym. Część kosmetyków, które wyróżniają się ładnym opakowaniem, możemy przechowywać również na komodzie i traktować jednocześnie jako ozdobę.