Pomysły na aranżację szafki RTV w salonie

Jeśli stajesz przed zadaniem urządzenia pokoju dziennego, może interesować Cię także aranżacja szafki RTV. To mebel, który wbrew pozorom potrafi zaskoczyć swoimi możliwościami. Co postawić na szafce RTV? Jaka może być dekoracja szafki RTV?

Szafka RTV – aranżacje

Czy myśląc o szafce RTV, oczami wyobraźni widzisz tylko i wyłącznie mebel, na którym stoi TV lub innego rodzaju sprzęt audio? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki podsuną Ci kilka inspiracji na aranżację szafki RTV w salonie. Kluczowe będzie tu jednak wcześniejsze określenie swoich potrzeb i możliwości.

Czy będziesz mieć lub masz w salonie telewizor wiszący, czy stojący?

Ile miejsca możesz przeznaczyć na szafkę?

Jak wygląda Twój salon?

Jeśli nadal nie wiesz, jaki model szafki RTV może pasować do Twojego wnętrza, odwiedź internetowy sklep meblowy, gdzie bez wychodzenia z domu otrzymasz masę inspiracji!

Co postawić na szafce RTV zamiast telewizora?

Na pytanie „co postawić na szafce RTV?” większość odpowie jednogłośnie – telewizor! Nie jest to jednak jedyna z możliwości. Jeśli w Twoim pokoju dziennym przewidujesz montaż telewizora na ścianie lub też chcesz zrezygnować z niego całkowicie, wcale nie wyklucza to posiadania w salonie szafki RTV.

Aranżacja szafki RTV w małym, nowoczesnym salonie bez TV.

Obecnie to coś znacznie więcej niż mebel na kino domowe lub innego rodzaju sprzęt RTV. Współczesne szafki RTV coraz to częściej występują w roli dekoracji, zastępując lub pojawiając się obok komód, czy regałów. Ich wyszukane formy i ciekawy design pozwalają na naprawdę wyjątkowe, nietuzinkowe aranżacje!

Jakie dekoracje na szafkę RTV polecamy? Praktycznie takie same, jakimi z reguły dekorujesz właśnie komodę lub regał. Będą to w szczególności:

 • kwiaty doniczkowe lub w wazonie
 • lampki stołowe
 • fotografie lub plakaty w ramach
 • różnorakie figurki dekoracyjne
 • lustra i lusterka
 • zegar
 • gramofon
 • kolekcje książek i czasopism
 • świece i lampiony
 • oryginalne pamiątki z podróży
 • misy, dzbany, szkatułki, tace.

Jaka szafka RTV na dekoracje?

To wszystko zależy od tego, jak zamierzasz ją wykorzystać. Nawet jeśli na szafce RTV będzie miał stanąć telewizor, wcale nie wyklucza to możliwości udekorowania tego stoliczka na inny sposób. W takiej sytuacji najlepiej postawić na szafkę RTV z otwartymi półkami. Naturalnym będzie wtedy umieszczenie ozdób we wnękach, przy pozostawieniu górnego blatu na sprzęt RTV.

Aranżacja szafki RTV w klasycznym salonie z TV.

Jeśli natomiast w Twoim salonie TV zawiśnie na ścianie lub nie będzie go wcale, Twoje możliwości aranżacyjne będą nieco większe, ponieważ zyskujesz dodatkowe piętro na dekoracje. To z kolei pozwala nadać całej kompozycji nieco dynamiki i wyrazu.

Najciekawsze efekty uzyskasz z wykorzystaniem: szafek RTV w całości lub częściowo otwartych, szafek RTV na płozach lub wysokich nóżkach, a także szafek z oryginalnymi frontami, m.in. ryflowaniami, frezowaniami, czy składającymi się z różnych materiałów/kolorów.

Nie musisz wybierać szafki RTV z tej samej serii, co pozostałe meble do salonu. Pamiętaj jednak, aby w takim przypadku potrafić umiejętnie dopasować ją do całego wystroju. Tak, by mimo swojej odmienności, nie sprawiała wrażenia wstawionej tam na siłę.

Czy można postawić telewizor na komodzie?

Podczas urządzania salonu czasami pada także pytanie o to, czy można postawić telewizor na komodzie? Co do zasady nie jest to rekomendowane, ponieważ komody to najczęściej meble znacznie wyższe niż szafki RTV.

Aby móc wygodnie oglądać TV i nie nadwyrężać wzroku ani karku, ekran powinien znaleźć się +/- linii wzroku. Postawienie TV na komodzie wymusi na Tobie zadzieranie głowy ku górze, co po krótkim czasie okaże się bardzo niekomfortowe. Wyjątek będą stanowić natomiast komody niskie, których wysokość pozostaje zbliżona do szafki RTV. Ewentualnie, na telewizor na komodzie możesz pozwolić sobie również w sypialni, jeśli posiadasz bardzo wysokie łóżko, na przykład łóżko kontynentalne.