Jak urządzić pokój dzienny w kawalerce?

Zaaranżowanie kawalerki wymaga odrobiny kreatywności oraz dobrego pomysłu. Na to, jak będziemy czuć się na małej przestrzeni, wpłynie przede wszystkim sposób urządzenia głównego pokoju. Możemy określić go jako salon, jednak w przypadku kawalerki tak naprawdę jest to przestrzeń wielofunkcyjna, o szerokim zastosowaniu.

Jak wygląda salon w kawalerce?

Specyfiką kawalerki jest to, że najczęściej tworzy ją jeden główny pokój, łazienka oraz kuchnia. Kuchnia może natomiast stanowić odrębne pomieszczenie lub zostać połączona z salonem.

Główny pokój składający się na kawalerkę jest miejscem, które spełnia jednocześnie wiele funkcji. To nie tylko salon do przyjmowania gości, ale także sypialnia, biuro oraz jadalnia. Nic zatem dziwnego, że to właśnie od sposobu jego zaaranżowania będzie zależeć funkcjonalność całego mieszkania.

Zanim rozpoczniemy remont lub urządzanie tego wnętrza, sprecyzujmy swoje potrzeby. Czy lubimy spędzać czas w większym gronie znajomych? Jak często pracujemy w domu? Czy potrzebujemy dodatkowego miejsca na naukę? W jaki sposób z reguły spożywamy posiłki? To kilka z pomocniczych pytań, dzięki którym łatwiej określimy, nad jakimi aspektami powinniśmy się skupić.

Salon i sypialnia w kawalerce

W mieszkaniach w kawalerce standardem jest zastępowanie łóżka kanapą lub sofą do spania taką jak np. https://www.meblewersal.pl/4753-kanapa-olivio.html. Dzięki temu zyskujemy doskonałe rozwiązanie 2w1 – wygodny i elegancki mebel wypoczynkowy, niezbędny w strefie dziennej, jak i łóżko, którego potrzebujemy do snu w porze nocnej. To zdecydowanie najlepszy sposób na połączenie salonu z sypialnią. Osoby, które często spotykają się z przyjaciółmi, mogą rozważyć zakup narożnika, który zapewnia więcej miejsca do siedzenia. Zwróćmy uwagę, aby wybierany przez nas model posiadał dodatkowy pojemnik na pościel.

Wstawienie do kawalerki łóżka wymaga natomiast z reguły dysponowania większą przestrzenią. Pamiętajmy, że oprócz niego i tak będziemy potrzebować jeszcze zgrabnej sofy. Jeśli jednak mamy pomysł na to, w jaki sposób zaaranżować kawalerkę z łóżkiem, warto rozważyć ten wariant.

W pokoju dziennym w kawalerce powinniśmy znaleźć także miejsce na stolik kawowy – w tym przypadku rekomendujemy ławy na kółkach. Są one wygodne przy rozkładaniu kanapy do funkcji spania, ponieważ czynność ta wymaga wcześniejszego przestawienia stoliczka.

W salonie w kawalerce nie może zabraknąć ponadto mebli do przechowywania. Największą funkcjonalnością odznaczają się głębokie i pojemne szafy na wymiar lub modułowe z drzwiami przesuwanymi. Zmieścimy w nich niemalże wszystko – ubrania, akcesoria, sprzęty gospodarstwa domowego oraz wiele innych. Jeśli nasza kawalerka ma wydzielony przedpokój, warto umieścić taką szafę właśnie tam, a nie bezpośrednio w pokoju głównym. Wtedy też w salonie być może uda się nam wygospodarować miejsce na dodatkową komodę lub witrynę. Wygodne i zgrabne meble do kawalerki oferuje nam internetowy sklep meblowy.

Salon – miejsce pracy

Jeśli pracujemy zdalnie, nie obejdziemy się bez odpowiedniego miejsca do wykonywania obowiązków służbowych.  Zdecydowanie odradzamy w tym przypadku ograniczanie się do kanapy, czy kuchennego krzesła i pierwszego lepszego stoliczka. Osoby pracujące w domu na stałe lub okazjonalnie powinny wyposażyć swoje mieszkanie w standardowe biurko i wygodny fotel. Gdy do wykonywania obowiązków korzystamy głównie z komputera, może być to nawet niewielkie biurko KENDO 01.

biurko-kendo-01

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem do kawalerki jest także model: https://www.meblewersal.pl/7478-biurko-olsen-b-85.html. Posiada on dodatkowe, integralne półki na książki i dokumenty, które mogą zastąpić dodatkowy regał.

Salon z jadalnią – jak znaleźć w kawalerce miejsce do spożywania posiłków?

Co z miejscem do spożywania posiłków? Jakie możliwości mamy w tym zakresie? Zacznijmy od aneksu kuchennego, tzn. sytuacji, w której salon jest połączony ze strefą do gotowania. Pierwsza z możliwości to oddzielenie od siebie tych dwóch części przedłużonym i podwyższonym blatem. Tak przedłużony blat możemy wykorzystać jako barek. Dostawić do niego hokery i w ten sposób stworzyć mały stoliczek do jedzenia lub opcjonalnego przyrządzania dań.

Drugi wariant to oczywiście klasyczny stół pokojowy.  Ograniczona przestrzeń najpewniej nie pozwoli nam na obszerne i rozłożyste modele, jednak nawet niewielki stół na 2-4 osoby zapewni nam doskonałą wygodę. Jeśli zdecydowaliśmy się na stół pokojowy, możemy potraktować go także jako biurko.