Rozwiązania do niedużego przedpokoju

Podczas urządzania przedpokoju nie powinniśmy zapomnieć, że jest to pierwsze pomieszczenie, które tuż po przekroczeniu domu widzą nasi goście. Poza wystrojem, równie ważne pozostaje jednak zadbanie o funkcjonalność tej przestrzeni. Jakie rozwiązania możemy zastosować, gdy ogranicza nas metraż? Co sprawdzi się w małym przedpokoju?

Etap 1 – kolory i podłoga

Zacznijmy od kolorów. W małych przedpokojach nasz wybór pozostaje jednak nieco ograniczony. Najbardziej pożądane będą w tym przypadku barwy jasne. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami czystej, sterylnej bieli, możemy zdecydować się oczywiście na inne odcienie, które równie dobrze poradzą sobie z optycznym powiększeniem dostępnej przestrzeni. Ecru, beż, kość słoniowa, czy jasny szary to odpowiednie kolory do niedużego przedpokoju.

Jeśli zależy nam na wizualnym zwiększeniu przestrzeni w korytarzu, wykorzystajmy do tego zadania również podłogę. W tym przypadku powinniśmy zastosować taki sam kolor (rodzaj) pokrycia w samym przedpokoju, jak i pozostałych pokojach, z którymi się łączy. Brak widocznych odcięć w postaci innych barw, wzorów czy materiałów zachowa ciągłość pomieszczeń.

Etap 2 – meble i ich ustawienie

Rodzaj mebli oraz sposób ich rozmieszczenia w największym stopniu wpłynie na funkcjonalność naszego przedpokoju. Odpowiednie wyposażenie tego pomieszczenia pozwoli na swobodne przemieszczanie się i ubieranie, również wtedy, gdy będzie przebywać w nim więcej niż jedna osoba. Meble, podobnie jak i ściany, powinny pozostać utrzymane w jasnych kolorach. Efekt zwiększonej przestrzeni spotęgują fronty wykończone w połysku. Jeśli nasz przedpokój jest wąski, zrezygnujmy z mebli z uchwytami i zastąpmy je systemem bezuchwytowym, który zniweluje ryzyko przypadkowych uderzeń.

O tym, w jaki sposób rozmieścimy nasze meble oraz jakie rozwiązania zastosujemy, zadecyduje dokładna wielkość i układ wnętrza, jak i sposób wykończenia pozostałych pomieszczeń. W niedużych przedpokojach świetnie sprawdzą się przede wszystkim pakowne szafy z drzwiami przesuwanymi, które są w stanie pomieścić wszystkie potrzebne ubrania i akcesoria. Jeśli jednak przykładowo już posiadamy  jedną lub dwie pojemne szafy w sypialni, salonie, lub pokoju dziecka, być może będziemy mogli zrezygnować z kolejnej w przedpokoju.

Przy ograniczonym metrażu powinniśmy decydować się na rozwiązania, w których stawia się na wysokość, a nie szerokość. Zamiast rozłożystych brył wybierzmy smukłe i wysokie szafki takie jak komoda AVO 08 o głębokości 34 cm lub szafka HYGA 05 o głębokości 34 cm. Designerską alternatywę dla standardowych komód stanowią nowoczesne konsole, które doskonale prezentują się w wąskich przedpokojach. Jest to jednak mebel, który ma na celu spełnianie przede wszystkim funkcji dekoracyjnej, a nie praktycznej. Przykłady konsoli do przedpokoju znajdziemy tutaj.

Urządzając niewielki przedpokój, poszukujmy ponadto wyposażenia o charakterze 2w1. Przykładem takiego mebla może być szafka na buty z tapicerowanym pokryciem do siedzenia, np. https://www.meblewersal.pl/8055-szafka-hyga-02.html. W ten sposób będziemy mogli zrezygnować z dodatkowej puf lub fotela.

Dlaczego w przedpokoju powinno znaleźć się lustro?

Lustro to wyjątkowy element, spełniający kilka funkcji jednocześnie. Po pierwsze, jest to stylowy dodatek, który ożywia i upiększa każdą pustą i niezagospodarowaną ścianę. Po drugie, pozwala nam tuż przed wyjściem na szybką ocenę naszej stylizacji i wyglądu. Po trzecie, podobnie jak jasne kolory i fronty w połysku dodaje małym wnętrzom przestrzeni i lekkości. Internetowy sklep meblowy to miejsce, w którym znajdziemy wiele propozycji.

Jakie lustro do przedpokoju wybrać? Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Oczywiście najlepiej sprawdzą się tu modele obejmujące całą sylwetkę, jednakże nawet stosunkowo niewielkie lustro zawieszone nad komodą lub szafką spełni jedno ze swoich zadań. Jeśli wybraliśmy do przedpokoju pojemną szafę na wymiar lub modułową, lustro możemy umieścić na zewnętrznej stronie jej drzwi.