Jak dopasować stolik kawowy do pokoju dziennego?

Stolik kawowy to jeden z podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia każdego salonu. Mimo że jego wybór zdaje się prosty, czasami jednak mamy wątpliwości dotyczące jego rozmiaru, ustawienia, a nawet designu, w jakim ma zostać utrzymany. Już za chwilę postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą pojawić się przy zakupie ławy do pokoju dziennego!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika kawowego?

O czym warto wiedzieć i pamiętać, chcąc znaleźć mebel jak najlepiej odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom? Dzięki tym kilku wskazówkom i inspiracjom wybór nowego stolika kawowego okaże się dużo prostszy!

Rozmiary stolika kawowego  

Tutaj pod uwagę musimy wziąć nie tylko dostępną przestrzeń, ale i wymiary, a dokładniej długość samego mebla wypoczynkowego. Maleńki stolik pokojowy w towarzystwie ogromnego narożnika nie tylko prezentowałby się nienaturalnie, ale i nie pozwalałby każdemu na wygodny dostęp do znajdujących się na blacie przekąsek lub rzeczy. Jeśli szukamy miejsca z dużym wyborem stolików kawowych, odwiedźmy internetowy sklep meblowy. Jakie wymiary będą zatem odpowiednie?

Długość stolika kawowego powinna odpowiadać ½ – ⅔ długości kanapy.

Rozmiary mebla wypoczynkowego musimy uwzględnić również przy wyborze wysokości stolika kawowego- tym razem będzie to oczywiście jego wysokość. Blat ławy powinien znajdować się mniej więcej na równi z siedziskiem lub odrobinę niżej.

Podczas określania głębokości stolika weźmy natomiast pod uwagę dostępną przestrzeń oraz umiejscowienie kanapy i szafki RTV. Zachowajmy odległość ok. 70 cm lub więcej od szafki z telewizorem i minimum 30 cm od zestawu wypoczynkowego.

Kształt stolika kawowego

W zakresie kształtów stolika kawowego możemy wybierać pomiędzy modelami okrągłymi, prostokątnymi, owalnymi oraz kwadratowymi.

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej formy, po raz kolejny odwołamy się do rodzaju mebla wypoczynkowego i jego długości. Przykładowo, do długiej kanapy o szerokości 250 cm powinniśmy dopasować stolik w kształcie elipsy lub prostokąta albo zdecydować się na zestaw dwóch brył. Jeśli natomiast poszukujemy ławy do zgrabnego, niewielkiego narożnika lub 2-osobowej sofy i fotela, możemy wybrać model kwadratowy lub okrągły, taki jak ława VEGA B.

ława vega b

Materiał, z jakiego wykonano stolik kawowy

Tutaj nasze możliwości są nieco większe, ponieważ wiele materiałów doskonale wygląda w różnych połączeniach. Jeśli np. nasze meble w salonie zostały wykonane w drewnie, nie oznacza to, że jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na drewnianą ławę. Może być to np. https://www.meblewersal.pl/9392-lawa-manta.html.

Popularne materiały na stoliki kawowe poza występującym w licznych wybarwieniach drewnem to przede wszystkim szkło, metal i aluminium oraz naturalne kamienie. Należą do nich także wiklina lub rattan, idealne do wnętrz w stylu boho lub bliskich naturze.

Pamiętajmy, aby zarówno materiały, jak i kolory oraz dodatkowe zdobienia zawsze starać się dopasować również do ogólnej stylistyki wnętrza. Możemy dążyć do spójnej aranżacji lub też wykorzystać ławę kawową jako wyrazisty, dekoracyjny element salonu. Wyróżni się ona wtedy na tle pozostałego wyposażenia.

W wystrój skandynawski, rustykalny lub boho świetnie wpiszą się stoliki wykonane z jasnego drewna lub wspomnianej powyżej wikliny. Jeśli natomiast poszukujemy idealnego mebla na przekąski do nowoczesnego, minimalistycznego salonu, nasz wybór może paść np. na modele ze szklanym blatem, taki jak ława TESLA 120. W industrialnej przestrzeni doskonale odnajdzie się natomiast stół z metalową ramą.