Jak bezpiecznie kupować meble w sklepie internetowym?

Zakupy mebli online stały się codziennością. Zyskały na popularności w szczególności w związku z trwającą pandemią, kiedy to zostaliśmy zmuszeni do drastycznego ograniczenia kontaktów społecznych oraz korzystania z dotychczas praktykowanych rozwiązań. Zakupy mebli w Internecie są niewątpliwie bardzo wygodne, jednak nadal pewna część osób ma w tym zakresie wiele obaw. Jak w takim razie dokonywać bezpiecznych zakupów w sieci? Na co warto zwracać uwagę, wybierając droższe produkty, takie jak właśnie meble do domu?

Priorytetem dokonywania zakupów w sieci jest ich bezpieczeństwo. Każdy z nas, przelewając sprzedawcy większą sumę pieniędzy, chce mieć pewność, że otrzyma swój towar we wskazanym terminie oraz w odpowiednim stanie, a w przypadku ewentualnych wad rzeczy, będzie mógł liczyć na bezproblemową wymianę. Wprawdzie kupując coś po raz pierwszy w nowym sklepie, może towarzyszyć nam wiele wątpliwości, musimy mieć jednak świadomość, że profesjonalnym firmom w równie dużym stopniu, co nam, zależy na bezpieczeństwie i zadowoleniu swoich klientów. W Internecie łatwo o pochwały, niestety jeszcze łatwiej o krytykę. A każda opinia w znaczącym stopniu wpływa na decyzje zakupowe!

Sofy w sklepie z meblami.

Bezpieczne zakupy mebli w sklepach online

Osoby, które nigdy nie kupowały mebli przez Internet, powinny wyczulić się na kilka kluczowych kwestii, które pozwolą im dokonywać trafnych wyborów oraz zwiększą poczucie komfortu podczas dokonywania internetowych transakcji.

Wybór godnego zaufania, profesjonalnego sprzedawcy

Zakupów mebli najlepiej dokonywać w profesjonalnym, internetowym sklepie meblowym, który ma swoją własną stronę internetową. Po wejściu na taką stronę w pierwszej kolejności powinniśmy zweryfikować sprzedawcę. W jaki sposób możemy to zrobić?

Kuchnia na ekspozycji w sklepie meblowym.

  1. Odszukując dane dotyczące firmy – nazwę, siedzibę, numer NIP, dane kontaktowe. Najczęściej znajdują się one na dole strony, w zakładce „polityka prywatności”. Każdego przedsiębiorcę, który prowadzi działalność gospodarczą, możemy zweryfikować w CEIDG. Spółki prawa handlowego są natomiast rejestrowane w KRS.
  2. Mając dane dotyczące siedziby, warto sprawdzić także, jak wygląda ona na mapach Google w podglądzie street view. To bardzo ważna podpowiedź, która może nam wiele powiedzieć o firmie. Jeżeli jest to lokalizacja znajdująca się np. w „dziwnym” miejscu, niech będzie to dla nas sygnałem ostrzegawczym!
  3. Kolejnym krokiem w weryfikacji sprzedawcy jest zapoznanie się z opiniami innych użytkowników. Znajdziemy je w szczególności na wizytówce Google, fanpage’u na Facebooku, a czasami nawet bezpośrednio pod kartą produktu. Zwracajmy uwagę na to, kto je wystawił i kiedy.
  4. W trakcie naszej wizyty w internetowym sklepie meblowym, koniecznie sprawdźmy także jego regulamin. To właśnie tam znajdziemy informacje o przysługujących klientowi prawach i obowiązkach, zasadach odstąpienia od umowy, reklamacjach itp. Bardzo ważne jest to, aby zapoznać się z nimi odpowiednio wcześniej, jeszcze przed dokonaniem zakupów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie rozwiązania pozwala wybrany sprzedawca.
  5. Poza regulaminem, o wiarygodności firmy wiele powie nam również polityka bezpieczeństwa zakupów. To w szczególności obowiązkowy certyfikat SSL, system wiarygodnych opinii, czy bezpieczne płatności online. A jeśli o płatnościach mowa. W tym przypadku zwracajmy szczególną uwagę na to, z jakiego urządzenia i sieci opłacamy zamówiony towar. Nigdy nie róbmy tego na obcych urządzeniach, czy też korzystając z publicznego Wi-Fi. Upewnijmy się także, czy strona i adres, na który zostaliśmy przekierowani, nie wzbudzają naszych wątpliwości.

Meble w sklepach online

Po wnikliwej ocenie sprzedawcy, pora poświęcić chwilę samym produktom, w tym przypadku meblom. Dla wielu osób główną obawą dotyczącą zakupu mebli w sieci jest fakt, że nie mogą oni zobaczyć ich z bliska. Sprawdzić ich trwałości, solidności, czy estetyki wykończeń, a nawet dokładnej kolorystyki. W przypadku zakupów online naszą największą wskazówką i pomocą jest karta produktu.

Meble w sklepie meblowym.

Wysoka jakość zdjęć z możliwością przybliżenia detali, dokładne opisy produktów i ich parametry – to elementy, które będą odgrywać ogromną rolę podczas podejmowania decyzji zakupowej. Im więcej szczegółowych informacji otrzymamy od sprzedawcy, tym pełniejszy obraz produktu ukształtuje się w naszej głowie. Jeżeli na stronie poza zdjęciami nie znajdują się żadne inne dane, dotyczące na przykład materiałów, czy montażu, lepiej wstrzymajmy się z takim zakupem.

Dodatkowe informacje możemy uzyskać także bezpośrednio na stronie samego producenta, który również powinien zostać wskazany na karcie produktu, jeśli w sklepie znajdują się meble różnych marek.

Ostatni krok to sprawdzenie czasu i sposobu dostawy –  kolejna z informacji, którą powinniśmy dostrzec przy konkretnym produkcie. W niektórych sytuacjach czas dostawy może być wydłużony, o czym z pewnością chcielibyśmy wiedzieć jeszcze przed dokonaniem zapłaty.